Heino Eller

...on üks eesti sümfoonilise ja kammermuusika rajajaid ja silmapaistvamaid esindajaid. Tema valdavalt instrumentaalne muusika on stiilipuhas, helikeelelt rahvuslik ja kargelt põhjamaine, olles samas avatud 20. sajandi uutele vooludele.

Näitus

...kajastab helilooja päritolu, lapsepõlve ja õpinguaastaid Eestis ning Peterburis, tähtsamate teoste sündi ja nende esitajaid, Elleri pedagoogilist tegevust ja tema koolkonda, abikaasasid Annat ning Ellut, välisreise, suvepuhkusi ning helilooja mälestuse jäädvustamist.

Virtuaalne

...näitus on digiteeritud ning täiendatud versiooni 2007 aastal Heino Elleri 120 juubeliks valminud näitusest.

Teksti toimetasid Ülle Reimets ja Hele-Mall Järv.

Digiteeris ja kujundas Wolk.

Muuseumi avalehele

13 aastat suurlinnas

Peterburi konservatooriumis 1907, Peterburi Ülikoolis 1908-1912

Kuigi isa soovis oma pojale juristikarjääri ehk "pärisametit", otsustas Heino Eller peale Tartu Reaalkooli lõpetamist 1907. a. jätkata muusikaõpinguid Peterburi Konservatooriumis.

  • Heino Eller esimesel konservatooriumiaastal
  • Leopold Auer (1845-1930), tuntud viiuldaja, Peterburi Konservatooriumi viiuli- ja kammeransambliklassi professor aastatel 1868-1917.
    Esines 19. saj. lõpul ja 20. saj. alguses soolokontsertidega ka Eestis.
    Tema tundidest oli Elleril luba vabakuulajana osa võtta.
  • Katariina ja Karl Põder, Heino Elleri tädi ja tädimees, kelle juures Eller oma esimesel Peterburi aastal elas. Karl Põder pidas Peterburis edukat kingsepaäri.
  • Üliõpilasena Peterburi Kadetikorpuse maja ees, u. 1910
  • Peterburi Ülikooli tunnistus, millel on kirjas, et Heino Eller on 1. augustil 1908. a. läbinud ülikooli juriidilises teaduskonnas neli semestrit, kuid 25. juunil 1913. a. üliõpilaste nimekirjast kustutatud õppemaksu tasumata jätmise tõttu.
  • Trioga kinos tummfilmile saatemuusikat mängimas.
    Tšellist on Elleri sõber Paul Tšagovets.
  • Kemeri suveorkester. Vasakult 2. eestlasest fagotimängija Georg Abel, 5. Heino Eller, 6. klarnetimängija Bernhard Lukk, 1910. a.
Pilt kokku
Caption

Peterburis elasid ja tegutsesid Ellerite sugulased. Ahvatlevaid võimalusi pakkuv linn meelitas üksteise järel sinna ka kõik Ellerite pere lapsed.
Eller soovis saada professionaalseks viiuldajaks ja pääseda professor Leopold Aueri viiuliklassi. Sinna pääsemiseks ei piisanud Elleril ettevalmistusest, sest see oli piirdunud ansamblis ja orkestris omandatud praktilise viiulimänguoskusega.
Sisseastumiseksamite tulemuse põhjal määrati ta hoopis professor Emmanuel Krügeri viiuliklassi. Viiuldajat Ellerist siiski ei saanud. Pingelisest harjutamisest tingitud käevigastuse tõttu tuli tal õpingud konservatooriumis juba teisel semestril katkestada. 1908. aastal astus Heino Eller Peterburi Ülikooli õigusteaduskonda. Viiulimäng jäi edaspidi elatisraha teenimise vahendiks. Juuraõpingute kõrval püüdis Eller lisa teenida kinos tummfilmidele saatemuusikat mängides. Edaspidi hakkas ta mängima suveorkestrites Kemeris, Sevastoopolis, Jekaterinoslavlis, Permis ja Sestroretskis.

Peterburg oli vene keisririigi teine, noorem pealinn, toreduselt aga esimene. /.../ Võimalustega, mida ainult aimasid ja mis erutasid. Esimese tutvumise mulje sellega [oli] võrreldav maadeavastaja ärevusega, sest iga samm tõotas uusi ootamatusi. See muinasjutuime oli ainult ühe öö sõidu kaugusel Tallinnast, enne aururonge juba kättesaadav. Ja sellepärast polnud ime, kui Peterburi naljaks nimetati kõige suuremaks eesti linnaks, sest siin elas tõepoolest eestlasi rohkem koos, kui enne [20.] sajandi algust näiteks Tallinnas.
Helmi Jannseni mälestused Peterburist (Maalikunstnik August Jannseni abikaasa, Ea Jannseni ema) - R. Pullat. Lootuste Iinn Peterburi Tln. 2004

Tagasi konservatooriumis 1913-1915 ja 1919-1920

Konservatoorium mõlkus Heino Elleril endiselt meeles. 1912. aasta jaanuaris üritas ta teha sisseastumiseksameid konservatooriumi teooria osakonda, kuid sai klaveri- ja kompositsioonieksami tulemusteks "mitterahuldava". Sama aasta kevadel, läbinud ülikooli õigusteaduskonnas 4 kursust ja peaaegu kätte saanud juriidilise hariduse, jättis Eller lõpueksamid sooritamata. Põhjuseks oli arvatavasti täielik huvi puudumine juristikarjääri vastu. Järgmisel aastal üritas ta teistkordselt pääseda konservatooriumi kompositsiooniteooria klassi. Seekord eksamid õnnestusid ja ta võeti vastu. Tema erialaõpetajaks sai kreeka päritolu Vassili Kalafati.

  • Heino Eller Peterburi päevil
  • Aleksandr Glazunov (1865-1936), Peterburi Konservatooriumi direktor, kes pühendas end täielikult õppeasutusele, oli õilis ja heasüdamlik inimene. Tema kabinetis toimusid konservatooriumi sisseastumis- ja lõpueksamid. Käis korduvalt Eestis.
  • Maksimiljan Šteinberg (1883-1946), kelle juures Eller õppis orkestratsiooni. Šteinberg oli Ellerist vaid 4 aastat vanem. Foto 1912
  • Vassili Kalafati (1869-1942), Elleri kompositsiooniõpetaja, kellega tal säilis kontakt paljudeks aastateks.
  • Vassili Kalafati oma õpilastega.
    Heino Eller tagareas vasakult kolmas
  • Peterburi Konservatooriumi õppejõud konservatooriumi 50. aastapäeval.
    Keskel Aleksandr Glazunov, tagareas paremalt teine noor Artur Lemba
  • Peterburi Konservatoorium, 1906. a.
Pilt kokku
Caption

1915. aastal katkestas käimasolev I Maailmasõda järjekordselt Elleri õpingud konservatooriumis. Et pääseda sundmobilisatsioonist astus Eller vabatahtlikuna sõjaväkke. 1915-1917 teenis ta Preobraženski polgu sümfooniaorkestris, kandis mundrit, elas kasarmus ja tegi rividrilli. Järgnevad rasked revolutsiooni- ja kodusõjaaastad. Enamus eestlasi pöördus tagasi kodumaale, kuid Eller jätkas tööd Petrogradi orkestrites.

1919. aastal kohtus ta juhuslikult oma õpetaja Vassili Kalafatiga, kellelt kuulis, et vaatamata rasketele oludele püüab konservatoorium õppetööd jätkata. See andis Ellerile impulsi kooli tagasipöördumiseks ja oma haridustee lõpetamiseks.
30. juunil 1920. a. sai Heino Eller kätte Peterburi Konservatooriumi diplomi.

Avastend