Heino Eller

...on üks eesti sümfoonilise ja kammermuusika rajajaid ja silmapaistvamaid esindajaid. Tema valdavalt instrumentaalne muusika on stiilipuhas, helikeelelt rahvuslik ja kargelt põhjamaine, olles samas avatud 20. sajandi uutele vooludele.

Näitus

...kajastab helilooja päritolu, lapsepõlve ja õpinguaastaid Eestis ning Peterburis, tähtsamate teoste sündi ja nende esitajaid, Elleri pedagoogilist tegevust ja tema koolkonda, abikaasasid Annat ning Ellut, välisreise, suvepuhkusi ning helilooja mälestuse jäädvustamist.

Virtuaalne

...näitus on digiteeritud ning täiendatud versiooni 2007 aastal Heino Elleri 120 juubeliks valminud näitusest.

Teksti toimetasid Ülle Reimets ja Hele-Mall Järv.

Digiteeris ja kujundas Wolk.

Muuseumi avalehele

Reisidel euroopas
1923, 1926, 1928

Heino Eller külastas Pariisi kahel korral: 1923. ja 1928. aastal. Esimesel korral vaatas ta Pariisi ooperit (Massenet "Thais"). Suure elamuse sai ta Pariisi katakombidest, saadud muljete ajel kirjutas Eller sümfoonilise poeemi "Viirastused" (1924).

  • Abikaasa Anna ja Elmar Arroga Viinis, 1926
  • Abikaasa Annaga Pariisis, Luxembourgi aias, 1923
  • Luxembourgi aias, 1923
  • Zürichi vaade
  • Riia vaade
  • Sümfoonilise poeemi "Viirastused" käsikiri, 1924
Pilt kokku
Caption

Suvel 1926.a. reisis Eller Viini ja Zürichisse. Viini sõitis ta koos abikaasa Annaga. Kutsujaks oli baltisaksa päritolu eesti muusikateadlane Elmar Arro, kes tutvustas Elleri loomingut Viini muusikakirjastusele Universal Edition Elleri teoste väljaandmise eesmärgil. Tuntud austria muusikateadlane Guido Adler tutvus põhjalikult Elleri kaasatoodud käsikirjadega, eriti meeldisid talle Viiulisonaat, "Põhja viis" ja mõned klaveriprelüüdid. Väljaandmise kokkulepet tingimuste sobimatuse tõttu siiski ei sündinud. Viinist suundus Eller Zürichisse Rahvusvahelise Uue Muusika iga­aastasele festivalile, mille külastamiseks ta oli saanud stipendiumi Kultuurkapitalilt. Festivali neljal kontserdil sai ta kuulata Zoltán Kodály, Manuel de Falla, Paul Hindemithi, Anton Weberni, Artur Honeggeri, Arnold Schönbergi jt. helitöid. Tagasiteel kodumaale peatus Eller mõnda aega Riias Tartu muusikakooli endiste kolleegide Marta Bäthge ja Vera Brocki juures.

1928. aasta reisi kohta on vähe andmeid. Pariisis elas üks Anna Elleri õdedest oma mehe ja pojaga. Ajakirjandusest leiame vaid põgusa teate reisi toimumisest.

Avastend