Heino Eller

...on üks eesti sümfoonilise ja kammermuusika rajajaid ja silmapaistvamaid esindajaid. Tema valdavalt instrumentaalne muusika on stiilipuhas, helikeelelt rahvuslik ja kargelt põhjamaine, olles samas avatud 20. sajandi uutele vooludele.

Näitus

...kajastab helilooja päritolu, lapsepõlve ja õpinguaastaid Eestis ning Peterburis, tähtsamate teoste sündi ja nende esitajaid, Elleri pedagoogilist tegevust ja tema koolkonda, abikaasasid Annat ning Ellut, välisreise, suvepuhkusi ning helilooja mälestuse jäädvustamist.

Virtuaalne

...näitus on digiteeritud ning täiendatud versiooni 2007 aastal Heino Elleri 120 juubeliks valminud näitusest.

Teksti toimetasid Ülle Reimets ja Hele-Mall Järv.

Digiteeris ja kujundas Wolk.

Muuseumi avalehele

Tartu Reaalkoolis 1897-1907

  • Tartu Reaalkool Riia ja Karlova tänava nurgal
  • Reaalkooli orkester, keskel Juhan Simm koeraga. Tagasihoidliku loomuga Ellerit fotol ei ole
  • Juhan Simm (1885-1959), hiljem tuntud koori- ja "Vanemuise" muusikajuht.
  • Oskar Luts (1887-1953), kirjanik
  • Rudolf Tobias klaveri taga, Tartus 1904.a.
  • Heino Eller Reaalkooli päevil
  • Elleri koolipõlves joonistatud isa portree.
    Reaalkoolis oli muusika kõrval Heino Elleri teiseks suureks harrastuseks joonistamine
  • "Vanemuise" uus kontserdimaja, 1906. a.
  • Uue kontserdimaja avakontserdi kavaleht. Sellel kontserdil mängis orkestris viiulit ka Heino Eller
Pilt kokku
Caption

Oma kooliteed alustas Heino Eller 1895. aastal Jurjevi (Tartu) Esimeses Poeglaste Algkoolis, kus käis 2 aastat. 1897. aastast jätkusid tema õpingud Tartu Reaalkoolis.

Erilise õpihimuga Eller silma ei paistnud. Halva õppeedukuse tõttu jäeti ta 4. ja 6. klassi kordama ja nii tuli 7 aasta asemel Reaalkoolis õppida 9 aastat. Eelkõige huvitasid Ellerit muusika ja joonistamine. Elleriga üheaegselt käisid Reaalkoolis ka Leonhard Neuman, Juhan Simm, Hanno Kompus ja Oskar Luts. Koolil oli oma orkester ja laulukoor.

1905. aastal sai Reaalkooli uueks laulu- ja muusikaõpetajaks Rudolf Tobias. Koolitunde Eller Tobiaselt ei saanud, sest õppekavaväline muusikaõpetus oli 1. ja 2. klassis, mis Elleril olid selleks ajaks juba läbitud. Heino Eller mängis Tobiase juhatusel kooli orkestris 1. viiulit, olles ka orkestri kontsertmeister. Tobiase asutatud esimeses Eesti keelpillikvartetis mängis Heino Eller viiulit. Tobias saatis Elleri viiulimängu ka kooli aktustel ja 1906. aastal uue "Vanemuise" saalis avamisel.

Avastend