Heino Eller

...on üks eesti sümfoonilise ja kammermuusika rajajaid ja silmapaistvamaid esindajaid. Tema valdavalt instrumentaalne muusika on stiilipuhas, helikeelelt rahvuslik ja kargelt põhjamaine, olles samas avatud 20. sajandi uutele vooludele.

Näitus

...kajastab helilooja päritolu, lapsepõlve ja õpinguaastaid Eestis ning Peterburis, tähtsamate teoste sündi ja nende esitajaid, Elleri pedagoogilist tegevust ja tema koolkonda, abikaasasid Annat ning Ellut, välisreise, suvepuhkusi ning helilooja mälestuse jäädvustamist.

Virtuaalne

...näitus on digiteeritud ning täiendatud versiooni 2007 aastal Heino Elleri 120 juubeliks valminud näitusest.

Teksti toimetasid Ülle Reimets ja Hele-Mall Järv.

Digiteeris ja kujundas Wolk.

Muuseumi avalehele

Tänapäev pole mõeldav
eilset tundmata

Heino Elleri mälestust on aastakümnete jooksul hoitud mitmeti - Tartu Muusikakool nimetati Heino Elleri nimeliseks 5. märtsil 1971. a. Selles koolis on traditsiooniks kujunenud Elleri päev, mis on aidanud mõista Heino Elleri loomingut ja avardanud tähelepanu kogu eesti heliloomingule. Selle päeva puhul on külla kutsutud Heino Elleri õpilasi, kes on jaganud mälestusi, toimuvad konverentsid ja kontserdid.

  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Heino Elleri nimeline kompositsiooniklass
  • Tartu Muusikakooli nimetamine Heino Elleri nimeliseks, 1971. a.
  • Heino Elleri ausammas Tallinna Georg Otsa nimelise Muusikakooli ees (avatud 1987)
  • Heino Elleri ausammas Tallinna Georg Otsa nimelise Muusikakooli ees (avatud 1987)
  • Heino Elleri nimeline I vabariiklik konkurss pianistidele, 1996. a. (teatmik)
  • Heino Elleri nimeline vabariikidevaheline konkurss viiuldajatele, 1966. a. (teatmik)
  • Heino Elleri nimeline rahvusvaheline viiuldajate konkurss, 2001. a. (teatmik)
Pilt kokku
Caption

Suurejooneliselt tähistati Heino Elleri 100. sünniaastapäeva nii Tartus kui Tallinnas. Toimus Heino Elleri nimeline I vabariikidevaheline pianistide konkurss.

Heino Eller oli suur meister, kes ei talunud kehva tööd. Ta oli valmis oma teoseid lõputult viimistlema. Tema eriline armastus kuulus viiulile - keelpillile, millega ta ise alustas oma muusikuteed. Heino Elleri nimelised rahvusvahelised konkursid on toimunud aastatel 1991, 1996 ja 2001. Neil on osalenud parimad eesti ja välismaised noored viiuldajad. Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli ees avati 7. märtsil 1987. a. Heino Elleri mälestussammas.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias on avatud Heino Elleri nimeline kompositsiooniklass, mis on sisustatud Ellerite mööbliga, seal on klaver ja pildid, mis olid Elleri kodus kabineti seintel.

Avastend