Heino Eller

...on üks eesti sümfoonilise ja kammermuusika rajajaid ja silmapaistvamaid esindajaid. Tema valdavalt instrumentaalne muusika on stiilipuhas, helikeelelt rahvuslik ja kargelt põhjamaine, olles samas avatud 20. sajandi uutele vooludele.

Näitus

...kajastab helilooja päritolu, lapsepõlve ja õpinguaastaid Eestis ning Peterburis, tähtsamate teoste sündi ja nende esitajaid, Elleri pedagoogilist tegevust ja tema koolkonda, abikaasasid Annat ning Ellut, välisreise, suvepuhkusi ning helilooja mälestuse jäädvustamist.

Virtuaalne

...näitus on digiteeritud ning täiendatud versiooni 2007 aastal Heino Elleri 120 juubeliks valminud näitusest.

Teksti toimetasid Ülle Reimets ja Hele-Mall Järv.

Digiteeris ja kujundas Wolk.

Muuseumi avalehele

Kammerteosed
ja nende esitajad

  • Heljo Sepp
  • Vladimir Alumäe
  • Ines Rannap
  • Mare Teearu
Pilt kokku
Caption

Eller on öelnud: "Lõpmata palju võib muusika üle ilusaid sõnu teha, kuid selle ilu ja sügavust võib ainult see tunda, kes seda eneses suudab kuulda." See kehtib täiel määral Heino Elleri kammermuusika kohta, mis moodustab tema heliloomingust väga olulise osa. Selle ilu ning sügavust on aidanud Elleril esile tuua tema avar loodusetunnetus. Mitmete väikevormide loomiseks on ta inspiratsiooni saanud loodusest.

Üheks Elleri klaveriteoste järjekindlamaks esitajaks, populariseerijaks ja ka uurijaks on olnud Heljo Sepp. Heino Elleri viiuliteoste tuntuimaks esitajaks sai Vladimir Alumäe. Iga uus aastakümme on lisanud uusi tippinterpreete. Mitmed neist on pärjatud ka Elleri muusikapreemiaga.

Kõik eesti keelpillikvartetid on esitanud Elleri loomingut. Tallinna keelpillikvartetile koosseisus Urmas Vulp, Olga Voronova, Toomas Nestor ja Henry-David Varema omistati Heino Elleri muusikapreemia 2003. a.

  • Heino Ellerile Lenini ordeni üleandmine Heliloojate Maja avamisel, 1965. a.
  • Heino Eller 80. sünnipäeval "Estonia" kontserdisaalis, 1967. a.
  • Bruno Lukk
  • Aleksandra Juozapénaité-Eesmaa
  • Marko Martin
Pilt kokku
Caption

1965. ja 1967. a. tõid Ellerile suure tunnustuse - Lenini ordeni ja Nõukogude Liidu rahvakunstniku aunimetuse.

Heino Elleri kammerteosed:

5 keelpillikvartetti, 4 klaveri- ja 2 viiulisonaati, ligi 150 väikevormi klaverile, viiulile, flöödile, tšellole, kontrabassile ja oboele. Tuntumad on neist "Kellad" ja "Liblikas" klaverile, "Männid" viiulile ja klaverile, "Avarused" sooloviiulile, "Prelüüd" tšellole ja klaverile, "Kolm pala" flöödile ja klaverile. Lisaks on Heino Eller loonud teoseid klaveritriole ning puhkpillikvintetile.

Avastend