lint

Kahe kümnendi teater – Tallinna Töölisteater

Tallinna Töölisteater asutati 1926. aastal. Teatri ideelise ja kunstilise suuna sõnastasid Priit Põldroos ja Hugo Reiman:

  • Töölisteater peab oma kunstilises tegevuses eitama pessimismi, passiivsust, anarhiat, skeptitsismi, staatikat, müstikat ja individualismi.
  • Teater peab olema optimismi, aktiivsuse, revolutsioonilisuse, organisatsiooni, enese maksmapaneku, positivismi ja kollektivismi kehastuseks.

Priit Põldroos
(1902 – 1968)
Lavastaja, näitleja, teatrijuht, teatripedagoog, teatriloolane ja –kriitik. Õppis Tallinna Õpetajate Seminaris, lõpetas 1924 Draamastuudio Teatrikooli I lennu. Oli 1925 Tallinna Töölisteatri Ühingu ja teatri asutaja ning selle juht 1940. a juunipöördeni. Lavastas ka Estonias. 1938 – 1941 oli Riikliku Lavaskunstikooli eriala õppejõud.

Tallinna Töölisteater ja Priit Põldroos hindajate pilgu läbi

Töölisteater oli eesti teatreist ainuke, kes ilma seltsi abita, teatritegevusest laekunud rahadega (millele ainult lõpupoole lisandus mõningal määral toetust riigilt) suutis enesele päriseks osta maja suure krundiga. Nimelt sama maja, milles oma tegevuse Vana-Estonia oli alanud. /…/ Ta võitis nii suure populariteedi, et harva juhtus õhtuid, mil maja ei olnud välja müüdud.
A. Adson

Kui otsite rahvusteatrit, siis seda on P. Põldroosi Tallinna Töölisteater, rahvalik rahvusteater.
M. Laarman

Põldroos tabas peamist. See päästis teda pisiasjade kuristikust. /…/ 24-selt rajas oma teatri, 36-selt oli klassik ja teatriõpetaja, 47-selt tõugati ta praktiliselt teatritegevusest, teatrijuhi ja lavastajatööst eemale, pea suleti ka tema kriitikaveerud. Aga siis huvitasid teda kõik asjad, mis 50 aastat vanad…
V. Panso

Ainsa sõnalavastusteatrina andis Töölisteater nädalas keskmiselt 8 etendust. Teater omandas Maakri tänaval suure ehituskrundi ja alustas 1939/1940 uue teatrihoone projekteerimist… Riigikorrad vahetusid ja praegu kõrgub seal Radissoni hotell.

Aja närvi ja värvi puudutavad lavastused

Rahvalike näidendite klassika

Unustamatuid lehekülgi Oskar Lutsult dramatiseeris ja lavastas Andres Särev.

Omanäoline Shakespeare Andres Särevilt.







 
t88listeater.txt · Viimati muutnud: 2019/10/10 18:16 (external edit)
 
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki