lint

Draamastuudio Teater

Draamateatri likvideerimisel tekkinud tühiku täitis Draamastuudio. I lennust moodustatud teatritrupp andis oma esimese etendusena C. Dickensi „Kilk koldel“ (1922). 1923. a lõpul etendus ekspressionistlike mõjutustega A. Strindbergi „Tontide sonaat“.

1925 esietendus Priit Põldroosi esimene iseseisev lavastus „Gaas II“ – ekspressiivne, massistseenidega ja stiliseeritud nurgelise liikumisega.

„Gaasi“ proovid toimusid Raua tänava koolimajas. Proovisaalis valitses pingeline õhkkond. Mehed seisid mänguväljal, jalad harkis, käed rusikas, silmad pealuust välja kargamas. Kõik rääkisid laulvalt väriseva häälega ja nii pingutatult ning valjusti, kui kellelgi häält ja jaksu oli. Sinna juurde tehti veel nurgelisi liigutusi ja suuri žeste ning elati osa nii läbi, et väriseti kogu kehast.
A. Mering

Rudolf Engelberg

Rudolf Engelbergi parimaid lavastusi oli Mohri „Improvisatsioonid juunis“, mis tuli välja Töölisteatri all.

Lühikese aja jooksul lavastas Engelberg Draamateatris Kitzbergi „Libahundi“ (1926), Pirandello „Mees, loom ja vooruse“ (1926), Hardt`i „Narr Tantrise“ (1926) ning vabaõhuetendusena Wilde`i „Salome“ (1926, statsionaaris 1927).

Estoniast hooajaks lahkunud Lauter teeb Draamastuudios Shakespeare „Palju kära eimillestki“ (Beatrice osas särab Ly Lasner) ning Haarla „Volbri öö“.

1926.a loodud Tallinna Töölisteatril algul oma truppi polnud ja kasutati draamastuudiolasi. Tol hooajal oli just selles repertuaaris suuremaid saavutusi – Sinclairi „Masin“, Metsanurga „Kindrali poeg“ jt. Priit Põldroos täidab Engelbergi haigestumisel ajutiselt Draamastuudio Teatri kunstilise juhi kohuseid ja 1927/28 hooaja keskel lahkub lõplikult Töölisteatrisse, et luua oma trupp.

Engelbergi tiisikusse surres kaotab I lend ja teater oma liidri.

Rändteater

Leo Kalmet

Alates 1927. aastast sai teatri üldjuhiks Leo Kalmet Draamastuudio I lennust. Kriisis teater hakkas jalgu alla saama.

Hugo Raudsepa komöödiad

Näitekirjanik Hugo Raudsepp pakkus oma komöödiat „Mikumärdi“ mitmele teatrile, aga julgete stseenide ja lopsaka keele pärast ei võetud seda kaua mängukavva. 1929. a tõi „Mikumärdi“ Draamastuudio teatris lavale Ruut Tarmo, kes ise mängis sulast Antsu. Menu oli erakordselt suur nii linnas kui maal, kokku mängiti üle 200 korra. Külalisetendustel käidi ka Riias.

Siit sai alguse terve Raudsepa epohh eesti teatris – 1923. aastal ilmunud „Põrunud aru õnnistus“ esietendus 1931. a juba viies Eesti teatris.







 
draamateater/3_stuudio.txt · Viimati muutnud: 2019/10/10 18:36 (external edit)
 
Recent changes RSS feed Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki